https://www.cedral.world/pl-pl/
Etex to międzynarodowa grupa, specjalizująca się w produkcji nowoczesnych i lekkich rozwiązań skierowanych do branży budowlanej. Swoją ofertę rozwija od ponad stu lat, tworząc wysokiej jakości, zrównoważone materiały, jak m.in. płytki małoformatowe Cedral z włókno-cementu.
Włókno-cement – trwały, lekki i ekologiczny
Włókno-cement to materiał powstający z naturalnych i neutralnych dla środowiska i zdrowia surowców (m.in. wody, piasku, cementu i włókien). Wynaleziony został pod koniec XIX wieku przez Ludwiga Hatschecka i od tego czasu stał się jednym z najbardziej docenianych materiałów budowlanych. Charakteryzuje się między innymi wysoką odpornością na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych (mrozu, opadów, promieniowania UV) czy też substancji, które mają silne właściwości zasadowe. Dzięki temu, można stosować go w każdej szerokości geograficznej na całym świecie. Jest materiałem bezpiecznym, trwałym i niepalnym (EUROklasa A2-s1, d0), co zapewnia bezpieczeństwo stosowanych przy jego użyciu rozwiązań. Ponadto żywotność włókno-cementu przekracza 50 lat. Wykonane z niego płytki Cedral należą do lekkich pokryć dachowych, wyróżniających się bardzo dobrymi właściwościami i parametrami technicznymi.
Wybrana realizacja - Wieża ciśnień w Zabrzu
Płytki Cedral najbardziej znane są jako popularny materiał do krycia dachów, kominów, lukarn czy mansard. Dzięki wielu rozmiarom i kształtom, dwóm wariantom wykończenia powierzchni (gładkiej i o fakturze łupka) oraz łatwej obróbce i rozbudowanej ofercie kolorystycznej, coraz częściej stosowane są również, jako materiał elewacyjny.
Ze względu na swoją estetykę i lekkość, często stosowane są na obiektach zabytkowych. Do jednych z najpiękniejszych realizacji z płytką Cedral należy niewątpliwie renowacja wieży ciśnień w Zabrzu.
Wieża została wybudowana na początku XX wieku wg projektu architekta Augusta Kinda oraz królewskiego radcy budowlanego Friedriecha Loose. Wysoki na 46 m budynek o unikalnej konstrukcji stał się jednym z symboli miasta. W 2017 roku właścicielem obiektu zostało Muzeum Górnictwa Węglowego, które zaplanowało i przeprowadziło rewitalizację podupadającego i niewykorzystywanego przez wiele lat budynku. Prace zostały ukończone w 2021 roku. Budynek zachował dawny kształt i styl a nowy dach, pokryty został płytką małoformatową z włókno-cementu Cedral, o fakturze naturalnego łupka. Dziś wieża pełni funkcje kulturalne, społeczne edukacyjne i naukowe, stając się bardzo ważny punktem dla coraz chętniej odwiedzających ten region osób.